Bron: Vlaamse Hogescholenraad

Zonnepanelen, digitale meters, dynamische prijzen, het capaciteitstarief… De energiewereld verandert razendsnel. Maar hoe zorg je dat die evoluties ook écht voordeel opleveren voor je energiefactuur? Samen met Hogeschool PXL en UHasselt nam onze partner iLumen deel aan een ambitieus onderzoeksproject: Digital Energy. Het doel? Thuisbatterijen slimmer aansturen. Het resultaat? Gezinnen kunnen tot wel 600 euro per jaar besparen.  

Wat is het ‘Digital Energy’-project?  

“Het wordt alsmaar moeilijker voor energieleveranciers om op piekmomenten aan de grote vraag te voldoen. Tegelijk wekken steeds meer mensen zelf stroom op. Ons net is daar niet op voorzien.” Aldus Robin Schrijvers, onderzoeker artificiële intelligentie aan Hogeschool PXL.  

Om het energienet te ontlasten en gezinnen te helpen besparen, ontwikkelden onderzoekers van expertisecentrum PXL Smart ICT en UHasselt een systeem dat batterijen automatisch aanstuurt op basis van nauwkeurige voorspellingen. Ze onderzochten welke algoritmes het best in staat zijn om: 

  1. De zonneproductie van een huishouden in te schatten (aan de hand van fysische modellen en weerdata). 
  1. Het verbruik te voorspellen (gebaseerd op geanonimiseerde meetgegevens van Fluvius). 

Robin: “We experimenteerden met tientallen algoritmes, van klassieke statistische methodes tot de nieuwste AI-technieken. Verrassend genoeg presteerden de klassiekere modellen het best. Gebruik AI dus niet blind als hype, maar kies wat écht werkt.” 

Die twee modellen — één voor productie, één voor verbruik — werden vervolgens slim gecombineerd om batterijen automatisch te laten laden en ontladen op de meest efficiënte momenten. Dit spreidt het piekverbruik. En dat brengt op. 

Besparen tot 600 euro per jaar  

De onderzoekers testten hun systeem op thuisbatterijen in Vlaanderen. In combinatie met een dynamisch energietarief leverde dat een jaarlijkse besparing op tot wel 600 euro.  

Ook voor bedrijven biedt dit systeem potentieel. Maar door te starten bij particuliere woningen — waar het verbruik sterk fluctueert — werd meteen het moeilijkste scenario aangepakt

De rol van iLumen  

Onze partner iLumen was als industriepartner betrokken bij het project en maakte deel uit van de begeleidingsgroep. Ze deelden hun domeinkennis, testten mee en onderzochten hoe bepaalde inzichten geïntegreerd konden worden in hun energiemanagementsysteem. 

iLumen-CEO Ismaël Ben-Al-Lal: “Wij hebben al een werkend energiemanagementsysteem met slimme functies en algoritmes. De PXL-onderzoekers experimenteerden met alternatieve technieken en gingen na of die ons systeem konden verbeteren.” 

De samenwerking verliep in twee richtingen. Terwijl PXL wetenschappelijk onderzocht wat op lange termijn werkt, testte iLumen de praktische toepassingen in de realiteit. Ismaël: “Wij zullen zelf niet gauw onderzoek doen naar technologieën die pas effect hebben over enkele jaren – en daar kijkt de academische wereld net wél naar. Zo’n onderzoek uit handen kunnen geven, helpt ons vooruitkijken.” 

Synergie van onderwijs en industrie 

De samenwerking tussen PXL en iLumen toont hoe belangrijk het is dat onderwijs en industrie elkaar vinden. Volgens Robin zit daar de echte meerwaarde: “Ons voornaamste doel is om kennis te delen met de industrie. Zo kunnen bedrijven hun product verbeteren zonder zelf het hele experimentele proces te moeten doorlopen. Tegelijk krijgen wij waardevolle input uit de sector. Die wisselwerking maakt echt het verschil.” 

Benieuwd naar het volledige interview? Dat lees je op de website van de Vlaamse Hogescholenraad.  

Share